skip to Main Content
Co všechno obsahuje pojištění domácnosti

Jak si vybrat pojištění domácnosti: co vše by mělo obsahovat

Mezi nejběžnější pojistné produkty zcela jistě patří pojištění domácnosti chránící váš majetek. A to nejen ten, který je součástí vybavení domácnosti. V rámci pojištění lze připojistit také chlupaté mazlíčky či kolo. Takové pojištění platí také tehdy, dojde-li ke škodě mimo domácnost.

Rozhodujete se, zda domácnost pojistit či nikoliv? Vždyť nevlastníte žádný drahý majetek, žádné umělecké předměty ani drahou elektroniku. Co by se vám asi tak mohlo stát, když v domácnosti není ani co pořádného ukrást. Jenomže pojištění domácnosti představuje poměrně rozsáhlé pojištění, které nabízí více než jen ochranu hmotného majetku.

Na co se vztahuje pojištění domácnosti

V první řadě je třeba si uvědomit, co pojištění domácnosti vlastně kryje. Lidé jej také často zaměňují s pojištěním nemovitosti. Zatímco pojištění nemovitosti se vztahují na pevné stavební části (např. stěny, střecha, podlahy, schody), pojištění domácnosti se týká pouze vybavení (nábytek, spotřebiče, elektronika, obrazy, textilie a další).

Základní pojištění domácnosti kryje škody, které na vybavení a zařízení domácnosti mohou vzniknou v důsledku krádeže, vloupání či živelných katastrof (např. povodeň, požár, vichřice). To však zdaleka není vše, co takové dobře sjednané pojištění domácností dokáže. Důležité je také pojištění odpovědnosti, které vás ochrání například před finančními důsledky škod způsobenými vytopením sousedního bytu vinou vaší rozbité pračky apod.

Co vše je součástí domácnosti a lze to zahrnout do pojištění

Pod pojmem domácnosti lze zahrnout spoustu věcí. Samozřejmostí je zařízení a vybavení, do kterého spadá především nábytek, spotřebiče a elektronika. Následují věci zvláštní hodnoty (různé cennosti a umělecké předměty, rodinné šperky a další), ale také knihy, dětské hračky  a sportovní vybavení či jiné předměty patřící do domácnosti.

Stále více pojišťoven do pojištění domácnosti zahrnuje i pevné stavební součásti, které dříve šlo pojistit pouze v rámci pojištění nemovitosti. Jedná se především o vestavěné šatní skříně, vestavěné spotřebiče, kuchyňskou linku či plovoucí podlahu. Zde hodně záleží na tom, zda jste zároveň majitelem nemovitosti, a tudíž máte sjednané i toto pojištění, či žijete v pronájmu.

Užitečné asistenční služby

Zapomínat bychom neměli také na praktické asistenční služby, které zajistí a hlavně zaplatí pomoc například v případě zabouchnutých klíčů v bytě, servis rozbitých spotřebičů či deratizace bytu. Moderní pojistky obsahují celý balíček asistenčních služeb, které jistě v domácnosti oceníte a ne jednou uplatníte.

Pojistěte si jízdní kolo i drahý kožich

Součástí může být i pojištění odpovědnosti, které se vztahuje také na škody způsobené vašimi domácími mazlíčky. Do pojištění domácnosti lze zahrnout rovněž jízdní kolo.

Pojištěné věci nemusí být přitom uložené přímo v bytě, ale jsou například v garáži, ve sklepě, kočárkárně/kolárně či v uzamčeném zahradním domku.

Kvalitní pojištění domácnosti je však platné i mimo domov. Třeba, když vám drahé jízdní kolo ukradnou na dovolené z uzamčeného držáku na autě, nebo když vám z hlídané divadelní šatny během představení zmizí luxusní kožich.

Pojistnou částku volte zodpovědně a pravidelně aktualizujte smlouvu

Nejčastější chyby u pojištění domácnosti se týkají špatně zvolené pojistné částky, která bývá příliš často podhodnocená. V případě pojistné škody je pojištěný nemile překvapen, když obdrží méně, než očekával. Při sjednávání odpovídajícího pojištění domácnosti je zásadní správně ocenit veškeré vybavení v domácnosti.

Nezapomeňte  přitom na to, že se vybavení domácnosti v průběhu let mění a jeho hodnota zpravidla roste (např. po rekonstrukci části či celého bytu nebo koupi nového vybavení). Odborníci proto doporučují každé dva až tři roky, případě po každé větší změně v domácnosti, pojištění domácnosti aktualizovat ať už úpravou seznamu vybavení či navýšením pojistné částky.

Hodnocení:
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top